A hortobágyi palacsinta nagy népszerűségnek örvend nálunk, különösen rántva. Idő kellett hozzá mig kiderült, hogy ha rántva van a hortobágyi, az akkor az már bugaci. Hortobágyra tekintettel gyanús, hogy eredetileg borjúpörkölt volt az alap, majd később ez kiterjedt a csirkére, és ma már otthon a sertéspörkölt is belefér. A bugacinal pedig igazából már csak a bundázás a lényeg.
Hozzávalók
4 személyre
A pörkölthöz:
50 dkg hús felkockázva
1 nagy fej hagyma
1 gerezd fokhagyma
1 kiskanál pirospaprika
2 evőkanál szalonnazsir (esetleg olaj)
só
őrölt bors
fél zöldpaprika
fél hámozott paradicsom
Habaráshoz:
1,5 dl tejföl
1 kiskanál rétesliszt
A palacsintához:
300 g búzaliszt
1 db tojás
1 csipet só
1 evőkanál cukor (el is maradhat)
kb 3 dl tej
kb 3 dl víz (ha van, akkor szóda)
étolaj a sütéshez
A panirozáshoz
2 tojás
liszt
zsemlemorzsa
olaj a sütéshez
Elkészités:
Nem nehéz elkésziteni, viszont sok munkába és sok időbe telik. Ezt vegyük figyelembe!
Odatesszük a pörköltet főni. A hús lehet csirkehús, borjúhús, sertéshús, izlésünk szerint. A züldpaprikát paradicsomot a hússal együtt tesszük a pörköltbe, de el is hagyhatjuk, ha éppen nem áll rendelkezésre. A pörköltnek hagyjunk elég levet, abból lesz a mártás a palacsintákhoz.
Miközben a pörkölt fő, összekeverjük a palacsintatésztát, és legalább 8 db palacsintát sütünk belőle.
Ha a pörkölt elkészült, a húsdarabokat kiszedjük, majd ha kicsit meghült, ledaráljuk. A pörkölt visszamaradt levét tejföllel behabarjuk. Ha nem lenne elég sűrű a tejfölös szaft, akkor egy kevés rétesliszttel megszórjuk. Azért rétesliszttel, mert az nem csomósodik. Kiforraljuk a szaftot.
A ledarált húshoz annyi szaftot teszünk, hogy kenhető legyen a massza. Azért arra vigyázzunk, hogy a mártáshoz is maradjon elég szaft. Ha igy kevés lenne a szaft, akkor simán csak tejfölt adjunk hozzá. Csempészhetünk bele egy kis reszelt sajtot is, ha van, nem fogja elrontani.
A masszát annyi részre osztjuk egyenlően, ahány palacsintát akarunk megtölteni (ebből a mennyiségből 8-10 palacsinta tölthető meg). Minden palacsinta közepére egy-egy adag húsmasszát teszünk, ráhajtogatjuk a palacsinta széleit, jobbról, balról, alulról, felülről. Aki úgy szereti az fel is tekerheti. A palacsintabatyukat pihentetjük kicsit, hogy panirozás közben ne bomoljon ki. A kihűlt palacsinta megtartja a formáját.
Tálalás előtt végül a palacsintákat lisztbe, felvert, kissé megsózott tojásba, zsemlemorzsába forgatjuk, és bő forró olajban mindkét oldalukat készre sütjük.
A felmelegitett szafttal tálaljuk. Önthetjük alá is, de meg is locsolhatjuk vele.
A palacsintatészta cukrozása elmaradhat, ez izlés dolga. Mama szereti, ha a palacsintának rendes palacsinta ize van, ezért kis cukrot is tesz a palacsinta tesztába.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése