2017. november 14., kedd

Tarhonyás hús

Amikor a pörkölt és a tarhonya köret egyben fő meg és főétel lesz belőle. A napközik kedvenc fogása volt amikor én még napközis voltam, de persze lehet ezt annál finomabbra is főzni. Bővitheti a receptet egy krumpli is, amitől kicsit több lesz, no meg kicsit pásztortarhonyás izű, tehát egyáltalán nem rontja el.



Hozzávalók:
4 személyre

  • 70 dkg sertéshús kb 1-1,5 centis kockákra darabolva.
  • 30 dkg tarhonya
  • 1 nagy fej vöröshagyma apróra vágva
  • 6 dkg + 10 dkg füstölt szalonna zsirja (vagy ennek megfelelő 2 illetve 3 evőkanál olaj vagy sima zsir)
  • 1 db közepes krumpli meghámozva, kockára vágva
  • 1 teáskanálnyi pirospaprika
  • bors


esetleg még:
  • 1 db paradicsom lehéjazva, szeletelve
  • 1 db paprika félbe vágva
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 16 szem köménymag (csak a játék kedvéért éppen ennyi, egyébként egy kiskanálnyi)


Elkészités:
    A sertés húsól pörköltet főzünk a szokásos módon: A hagymát forró zsirban (6 dkg) megpároljuk,majd a tűzről lehúzva megszórjuk a fűszerpaprikával, es elkeverjük. Visszatesszük a tűzre, és hozzá adjuk a húst, sózzuk, borsozzuk, és jól átkeverjük, majd amikor a húst megkapta a paprikás zsir, felöntjük annyi vizzel, amennyi éppen ellepi. Éppen csak puhára főzzük, mert a tarhonyával is kell még főnie egy darabig. Az elfőtt vizet időnként pótoljuk.
   Közben 3 evőkanál zsiron megpiritjuk a tarhonyát szép barnára. Jó megoldás, ha fakanál helyett egy evőkanállal kevergetjük, érdemes kirpóbálni. Ha izlésünk szerint szép barnára piritottuk a tésztát, felhasználásig félretesszük. Egy kisebb fazékban, kb 6 dl forró sós vizben, megfőzzük a krumplit, az a jó, ha a végén 5 dl főzőviz azért marad a krumplin. A már éppen puha pörköltet hagyjuk besűrűsödni, vigyázzunk, ne égjen le! Ha már nincs rajta túl sok lé, belekeverjük a piritott tarhonyát, és felöntjük a krumplival, és a főzővizzel. Ahogy a rizsnél is, itt is kb. dupla mennyiségű vizet használunk. Hagyjuk felforrni újra, majd sütőbe tesszük, és ott `főzzük` készre. Másik megoldás, ha nem a sütőben, hanem a tűzhelyen, kis lángon, eleinte fedő nélkül, végül amikor már csak kevés lé van rajta fedő alatt főzzük készre. Ha a tészta nem főtt át rendesen, a vizet apránként lehet pótolni. És inkább pótolni kelljen a vizet, mert kivenni belőle utólag ugye nem biztos, hogy lehet már.

   Plusszok: A fokhagymát egy kés fokával összezúzzuk, összekeverjük a köménymaggal es egy borsónyi hideg zsirral, majd éles késsel apróra vagdossuk. Zsir azért kell, hogy a köménymagok ne ugráljanak szanaszét. Ezt a keveréket a megpárolt hagymára kell tenni, még mielőtt a fűszerpaprikát rátesszük.

   A paprikát, paradicsomot a főzes elején tesszük a húshoz. Persze, aki szereti, ha a lecsós iz jobban érvényesül, az bele teheti kesőbb is. Természetesen más apró húsokkal is lehet késziteni: csirkéből, borjúból, marhából. Sőt takarékos üzemmódban kockára vágott párizsival is.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése