2022. május 21., szombat

Spárga befőzése

Spárgát eltenni üvegben nem sima ügy, de azért nem lehetetlen. Egy régi befőzős könyv alapján tettem el idén először. Szépnek szép lett, de hogy mennyire lett tartós, és milyen lett az állaga, az majd később fog kiderülni.





Hozzávalók:

  • spárga (fehér)
  • cukor
  • viz




Én 1 kg spárgát vettem eltevésre, ebből 1 hosszúkás (meggybefőttes) üveggel lett, a leeső darabokat fegyasztóba tettem, de elvileg az is befőzhető, ha van belőle elég.

Milyen spárga a jó:

Friss, egészséges, hibátlan, fehér spárga. A vágási felület elszineződése jelzi, ha a spárga nem friss. A spárga annál értékesebb, minél vastagabbak a sipok. A legjobb minőségű az, amelyikből 20 sip tesz ki egy kilót. Ez a legjobb eltevésre, de a kicsit vékonyabbak is megfelelnek, amikből 1 kg 25-30 esetleg 35 sipot tartalmaz. Kicsit több munka lesz meghámozni őket, de megfelelnek.

Az eltevés menete:

    Áztatás: Hideg vizben áztatjuk, a vizet többször cseréljük róla. Ennek a célja, hogy a spárga véletlenül se legyen keserű, és hámozni is könnyebb áztatás után.


    Hámozás – méretre vágás: Legjobb hámozó késsel hámozni. Az alsó, fás részt levágjuk, majd hámozni kezdjük. Hivatalosan a fejtől indulva lefele hámozunk, de nekem pont a forditottja a kényelmesebb. Magát a spárga fejet nem kell meghámozni, tehát hagyhatunk a fejeken 1-2 cm-es héjgyűrűt. Még valami: a spárgát az üveghez kell szabni, amibe majd belerakjuk. Akkorára kell vágni, amekkora befér az üvegbe, a vizből való kilógás veszélye nélkül. Ezt megtehetjük a hámozás előtt is. Igy, két darabban, könnyebb is hámozni anélkül, hogy a sipokat véletlenül eltörnénk. Az alsó részeket félretesszük, később majd feldaraboljuk, ebből lehet leves, esetleg darabos spárga befőtt, de mehet a fagyasztóba is.

    Előfőzés: Ez a legmacerásabb rész, de nem megoldhatatlan. Az előkészitett, méretre vágott sipokat egy lábosban egymás mellé állitjuk, fejjel felfelé, és forrásban lévő vizet öntünk rá úgy, hogy a viz a sipok 1/3-ig érjen. Igy forraljuk 3 percig. Ezután forró vizzel tovább töltjük, addig, hogy csak a spárga fejek maradjanak ki a vizből, és újabb 3 percig forraljuk. Végül ismét forró vizet töltünk rá, hogy a fejeket is ellepje, és igy forraljuk még tovább 1-2 percig. A darabos spárga előfőzésénél a fejeket külön vesszük, a spárgadarabokat 5 percig forraljuk, utána tesszük bele a fejeket, és ezzel még további 1-2 percig forraljuk. Nincs elég szűk edényem, amibe bele tudtam volna állitani a spárga sipokat, ezért két csapatban összefogtam őket gumival, igy megálltak a lábukon. Előfőzés után csipeszes fogóval szedtem ki őket a forró vizből.

    Hűtés: előfőzés után a spárgát tálcán szétteritjük, óvatosan, hogy ne törjön, és hagyjuk lehülni.

    Berakás és felöntőlé: A lehült spárgákat tisztára mosott üvegekbe szedjük úgy, hogy a fejük legyen fent. Közben kezdjük el főzni a felöntőlét. 1 liter vizhez adunk 1,5-2 dkg sót (kb 1 kiskanál) és 1-1,5 dkg cukrot (kb 1 szűk kiskanál). Nekem az 1 üveghez bőven elég lett volna fél liter felöntőlé az 1 kg spárgához, persze utólag már okosabb az ember.

    Öblités: Az üvegekbe rakott spárgákra tiszta hideg vizet öntünk, majd az üveg tartalmát kézzel visszafogva öntsük le róla a vizet.

    Felöntés: A megtöltött üvegeket meleg vizbe állitva előmelegitjük, hogy a forró felöntőlétől ne csattanjon el az üveg, és a felöntő levet forrón elkezdjük az üvegekbe tölteni. Az üvegeket még nem zárjuk le.

    Légtelenités: Felöntés után az üvegeket meleg vizzel telt fazékba tesszük, úgy, hogy a szájukat a viz ne érje el. A vizet felmelegitjük 85 fokra, és ezen a hőfokon tartjuk 10-15 percig. Légtelenités után az üvegeket ki kellene emelni a vizből, de ezt feleslegesnek itéltem. Ha azonban úgy biztonságosabbnak érezzük, akkor nyugodtan szedjük ki. A felöntőlével utána töltötjük, ha kell, úgy, hogy a spárgafejeket a lé teljesen ellepje, de az üveg peremétől 1 cm re legyen a lé szintje. A teletöltött üvegeket lezárjuk.

    Első dunsztolás: A lezárt üveget azonnal visszatesszük a légtelenitő vizbe -már ha a előzőleg kivettük- lassan 100 c fokig (gyöngyözve forrjon) melegitjük, majd megtartjuk ezen a hőfokon 1 l-es üvegnél 10 percig, 1/2 l-esnél 6-7 percig. Ezután lezárjuk alatta a tüzet, és a spárgát a vizban hagyjuk lassan kihülni. De még nincs vége.

    Második dunsztolás: Másnap a kihült üvegekkel teli lábost újra odatesszük melegedni, és lassan ismét 100 C fokra melegitjük. Ezt a hőmérsékletet megtartjuk 1 l-es üvegeknél 5-7 percig, 1/2 l-esnél 3-4 percig. A vizben hagyjuk kihülni. Ha kihült, mehetnek a kamra polcra.


Még egy ilyen macerás zöldségünk van, a zöldborsó, azt is kétszer kell dunsztolni, mert egyébként hajlamos a megromlásra.

Ha beválik a recept, akkor vadászni fogok a vékonyabb, de hasonlóan magasabb befőttes üvegekre, amilyenekben a boltokban befőtt spárgát lehet kapni, már ahol lehet.

A recept Erdélyi Lajosné dr.: Rakjunk el Télire! c. házi tartósitásról szóló 1983-as könyvéből való, amit ezúton is köshzönök. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése